Bio parfém Sieben

Když jsem byla malá, chodili jsme sem tam na návštěvu za pradědou. Ten bydlel ve větší, postarší vilce s velkou zahradou. V domě bylo všechno zařízeno ještě z dob, kdy tam bydlely minimálně tři rodiny, i když praděda sám bydlel jen ve dvou pokojích. Jako děti jsme tam rádi šmejdili a jednou z typických věcí pro pradědův dům, kromě zpívajícího a bělovlasého pradědy, byl jeho citroník. Vypěstoval ho z pecičky citrónu, kterou zasadil tehdy asi před třiceti léty. Citroník sice nikdy nějak neplodil, za to mu ale nádherně voněly listy. Proto pokaždé, co jsme byli u pradědy na návštěvě, tak první věc, kterou jsem šla udělat bylo, že jsem utrhla lístek ze stromku a očichávala ho po zbytek dne. Takže když jsem si vybírala jeden z šesti parfémů z e-shopu Krásná každý den, moje volba padla jednoznačně na ten s citrusovou vůní.

Mytao (Taoasis) je německá značka zabývající se především vůněmi. Nikoliv však pouze jimi. Název vznikl spojením slov TAO+OASIS, což se dá volně přeložit, jako „žít v souladu s přírodou“. S tím se pojí snaha o produkování recyklovatelných obalů výrobků, využívání energie získané pomocí obnovitelných zdrojů a ruční výroba. Na jejich stránkách můžete rovněž nalézt seznam certifikátů, kam jejich výrobky spadají a organizace, kterých jsou členy. Konkrétně u tohoto parfému je to např. certifikát Demeter, který diktuje velmi přísné podmínky nad rámec ekologického zemědělství. Rostliny nesmí být chemicky, nebo synteticky ošetřeny a je zakázána i jejich následná syntetická úprava při zpracování. Dále jsou požadována opatření na posílení živých procesů v půdě. Jedná se v podstatě o tzv. biodynamické zemědělství, které využívá vesmírnou energii, měsíční a růstové cykly atp. Kromě výroby kosmetických produktů je Taoasis jedním z hlavních sponzorů jisté organizace, která nabízí charitativní služby v Africe (jedná se především o zajištění školní docházky tamním dětem).

Ráda bych zde také zmínila menší přehled terminilogie vůní, který byl pro mne donedávna něčím neznámým. Vůně rozlišujeme na:
Parfém – podíl vonných látek je 15-40%
EDP (Eau de parfum) – podíl vonných látek je 12-15%
EDT (Eau de toilette) – podíl vonných látek je 6-12%
EDC (Eau de cologne) – podíl vonných látek je 4-6%
EDS (Eau de solide) – podíl vonných látek je 1%

Parfém se dále skládá ze tří části:
hlava: voní několik minut
srdce: voní několik hodin (2-3 hodiny)
základ: voní několik hodin (3-4 hodiny)

Z tohoto popisu je zřejmé, že parfémy jsou nejsilnější a nejvýraznější koncentráty vůní, které nejsou určeny k běžnému dennímu nošení do obchodu. Jedním ze základních pravidel nošení parfémů je, že se nanáší na pulzující místa (zápěstí, za ušima, na krku,…) a rozhodně by jejich nošení nemělo otravovat naše okolí (je dobré tedy dbát na adekvátní nanášené množství). Při výběru parfému bych ale rozhodně nespoléhala jen na popis vůně na internetu. Parfémy totiž na každém člověku voní jinak. Takže se Vám taky může stát, že si přes internet koupíte drahou, malou lahvičku, kterou si na sebe šplíchnete poprvé a zároveň naposled.

Parfém Sieben je oficiálně popsán jako směs citrusových a květinových vůní. Mě však přišel spíše citrusově kořeněný. Ve vůni jsem poznala mandarinky a citróny, ale spíše kůru. Zbytek nemohu posoudit, protože jak voní květ pomerančovníku netuším a kořeněné tóny jsem nedokázala rozklíčovat. Celkově mi však vůně přijde hodně energická, čiší z ní teplo, slunce, léto, dovolená na nějakém exotickém místě se spoustou citrusových stromů okolo, jež jsou obsypány zralými plody. Co mi možná trochu vadí tak, že parfémy Mytao jsou unisex. Proto nejsou typicky mužské, ale ani ženské. Na mě osobně je tedy vůně až příliš kořeněná a těžká a to nejsem zrovna fanouškem sladkých voňavek. Možná by bylo lepší vytvořit 3 ženské vůně a 3 mužské, než mít 6 smíchaných. To je ale věc výrobce. Určitě bych jako spotřebitel neváhala a nejprve si vyzkoušela vzorečky, které jsou v e-shopu k dispozici. Jak jsem totiž psala výše, parfémy nemusí sednout každému a přesně to se také stalo. Nastříkala jsem celou rodinu i přítele a jak na taťkovi voněl pěkně, trochu více kořeněně, než v lahvičce, tak na nás ostatních to byla hrůza. Všeobecně bych tuto vůni asi doporučila buď mladším mužům na léto, nebo dámám (nikoliv slečnám) do společnosti na večer, které mají rády orientálnější a výraznější vůně. Pokud se po otestování pro tento parfém rozhodnete, nebudete určitě litovat. Vydrží opravdu dlouho (cca 6-9 hodin) a je krásně cítit přes dvě místnosti i při otevřeném oknu. A jako bonus Vás bude čekat milé skleněné balení s dřevěným víčkem a to vše v papírové krabičce. Dále jemný rozprašovač, který Vám na jedno stříknutí nadávkuje přesně tolik, kolik má a v neposlední řadě také dobrý pocit, že jste při voňání opravdu v souladu s přírodou.

Složení: Alcohol Denat, Parfum*, Limonene*, Citral*, Citronellol*, Coumarin*, Farnesol*, Geraniol*, Linalool*
*Esenciální oleje
Za tento parfém děkuji e-shopu Krásná každý den

 

Shrnutí:
+balení
+výdrž
+složení
+dávkování

-ne každému musí vůně sednout

2 Komentáře

 1. Jéééé, i mamka vypěstovala citron z pecky! A mají ho doma už strašně dlouho a dokonce mě ta „rostlinka“ už přerostla! A to nejsem žádný prcek 😀 Úplně jsi mi tím úvodním povídáním připomněla, jak jsme s bráchou vždycky promnuli lístek mezi prsty a jak nádherně se kolem rozvoněly citrony 🙂

  Parfémy jsem od Taoasis/Mytao zkoušela ze vzorečků a krom jednoho se mi líbily všechny. Jedna výjimka (tuším č. 5?) se mě pokusila zabít a začala mě dusit 😀 jinak jsou to ale podle mě velmi povedené přírodní vůně, které se budou líbit hlavně milovníkům citrusů 🙂

  Bebe

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   17.2.2017 at 9:03

   Ten náš citróník už taky přerostl asi všechny z rodiny 🙂 Dokonce už má tu největší velikost květináče, která se běžně v obchodech dá sehnat, takže za pár let bude muset mít nový leda na míru 😀

   Já měla plné balení a to mi bohužel moc nesedlo, ale vzal si ho taťka s tím, že je parfém unisex. Používá ho i do práce a na něm voní docela dobře, takže záleží člověk od člověka, jak vůně zareaguje.

Napsat komentář

Váš email nebude publikován.

© 2019 Piosek

Šablona od Anders NorenNahoru ↑