Tuhý šampón atopic na ekzém a seboreu

Řekla bych, že poslední dobou klasická přírodní mýdla zažívají velký boom. Každý určitě ví, že kromě mytí těla mohou být použita i na prádlo. Ale co takové vlasy? Znáte tuhé šampóny typu mýdlo a víte, jaké jsou jeho výhody, nebo nevýhody? Pokud ne, tak jste zde správně, protože si o nich v následujících řádcích řekneme něco více.

Naturinka je česká značka, která se na trhu objevila v roce 2013. Ručně vyrábí přírodní kosmetiku a to od mýdel vyráběných za studena, přes masti, až po oleje a spoustu dalších věcí. Jejich prioritou je mimo jiné vyvarovat se syntetickým konzervantům, používat ekologické obaly a pomáhat tam, kde to potřebují. Proto při koupi každého výrobku putuje určitá částka na organizaci, která se stará o děti postižené nemocí motýlích křídel, ale také Lékařům bez hranic. Vzhledově sice nejde o žádné „designovky“, ale značení je tedy opravdu tak precizní, jako jsem snad ještě u nikoho neviděla. Graficky přehledné, ingredience v češtině(!) i angličtině, zkrátka všechny náležitosti, které má produkt mít. Radost si počíst. 🙂

Když mi přišel tento šampón na testování pro mou ekzematickou pokožku, jako první mě mile překvapil fakt, že přišel pouze v papírovém přebalu. Žádná fólie, ani plasty navíc. To, že k mýdlu, kterým tento šampón vlastně je, nebyla přidělána žádná šňůrka, tudíž se hůře skladuje, je však už méně praktické. Buď plave ve vodě, což jeho životnosti samozřejmě nepřidává, nebo nejde odlepit z místa, kde jste ho položili minulý večer a kde zatím uschlo. Voní pěkně, levandulově. Výdrž, tvrdost i pěnivost jsou taky dobré. Jenže velkým problémem je jeho účinek na vlasy. Na kůži je opravdu skvělý, neštípe, nevysušuje, nedráždí, ale bohužel, kdo není plešatý, tak musí řešit i druhou stranu mince a to jsou ony zmíněné vlasy. Šampón se zkrátka nedá používat bez kyselých oplachů (tj. naředěný ocet, nebo citrón), aniž byste pak neměli ošklivé a zničené vlasy. Zkuste si ale použít kyselý oplach na ekzematickou pokožku, kde Vás kolikrát štípe i obyčejná voda. Před nějakou dobou jsem tento typ šampónu, akorát od jiné značky, pár týdnů používala. Ve výsledku se mi ale pokožka kyselými oplachy spíš zhoršila a tak jsem tentokrát nechala testovat mou sestru, která mi mé zkušenosti rovněž potvrdila. Já se to tenkrát rozhodla neriskovat bez kyselých oplachů a tak se mi zhoršila kůže, sestra se zase rozhodla neriskovat dráždění kůže oplachy a projevilo se to na vlasech.

A proč je klíčem k úspěchu právě kyselý oplach? Protože vlasy, které jsou tvořeny především bílkovinou, zvanou keratin, mají rády kyselé pH. Mýdla jsou však zásaditá. Keratinový obal je za normálních podmínek v jednotlivých lístečcích přimknutý směrem ke středu vlasu, takže jej činí zcela obaleným a hladkým. Po změně pH na opačnou stranu se ale rozježí a k vlasu nám tím pádem velice snadno přilnou nejen nečistoty, které se naopak snažíme smýt, ale také nerozpustné sloučeniny, jež se utvoří z mýdla v kombinaci s tvrdou vodou. Proto se nakonec musí použít oplach s kyselým pH, aby vlas opět uhladil a zbavil ho usazených nečistot. Rozdíl mezi uhlazeným a roztřepeným keratinovým obalem můžete vidět na snímcích z elektronového mikroskopu níže.

Ve 20. letech minulého století se tato mýdla k umývání vlasů běžně používala, ale je dobré si uvědomit, že tehdy bylo pro ženy populární nosit kraťoučká mikáda. I tak však údajně díky nedokonalé péči jejich vlasy neměly takovou kvalitu, jakou má většina žen dnes. Kromě ekzematické pokožky bych rozhodně zvážila tento typ šampónů nepoužívat na poškozené, či odbarvované vlasy, které by rovněž nemusely reagovat úplně dobře. Svou skupinu uživatelů si však toto mýdlo najít může (např. u lidí s lupy), což také zohledňuji při udělování hvězdiček níže.

Složení: olivový, kokosový, ricinový a nimbový olej, bambucké máslo, esenciální olej z Kajeputu střídavolistého a Levandule lékařské, extrakt z grepových jader, výluh z dubové kůry, hydroxid sodný

Tímto děkuji e-shopu Stibio za možnost testování.

 

Shrnutí:
+složení
+bezobalový
+nedráždí pokožku hlavy
+příjemně pění
+dobře myje

-jsou nutné kyselé oplachy, které dráždí poškozenou, nebo citlivou pokožku
-špatně se skladuje
-horší manipulace a vytvoření pěny u delších a hustších vlasů
-je zapotřebí měkká voda, jinak šampón nadělá víc škody než užitku

Jaké máte Vy zkušenosti s tímto typem šampónů?

Zdroj fotografií: zde

6 Komentáře

 1. Taky to tak vidím! Přírodní mýdla pro všechny! 😀 Hrozně jsem si je oblíbila a už se bez nich neobejdu.

  A líbí se mi to geniálně jednoduché vysvětlení zásaditost vs kyselost ve vlasech. To jsem třeba vůbec nevěděla!

  Mě zatím žádné tuhé mýdlo na vlasy svými účinky nepřesvědčilo k tomu, abych byla ochotná jej vyměnit za tekutý šampon na stálo.

  Bebe

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   3.4.2017 at 8:19

   Já to mám stejně, ty tuhé mýdlové šampóny mi prostě nesedly. Ale výstižně se k nim vyjádřila Větévka (kterou jsi nedávno testovala) u mě na instagramu, že vybrané skupině lidí nejspíš sednout může, ale jinak to asi pro většinu ideální není právě kvůli zásaditosti a navíc je ještě potřeba mít hooodně měkkou vodu.

 2. Tuhý šampón som už jeden doma mala a chcela som ho vyskúšať hlavne kvôli psoriáze, ktorú bohužiaľ mám, ale bola som veľmi spokojná a svrbenie hlavy prestalo 🙂 Mala som ho od značky Soaphoria a raz sa k nim určite vrátim, len ešte neviem kedy, haha 🙂

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   5.3.2017 at 9:33

   Můžeš ještě vyzkoušet konopný šampón od Cutishelp z lékárny, ten je taky dobrý 🙂

 3. Juu super, konečně vím, proč se vlasy musí oplachovat octem. Zajímavý článek 🙂 A to s tím štípáním chápu. V nejhorších fázích opravdu pálí i obyčejná voda :/

  Sladká soutěž o tělové suflé Soaphoria

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   27.2.2017 at 16:45

   Asi tak a když tohle opakuješ minimálně 2x týdně (i když píšou, že šampón je vhodný na každodenní použití), tak ti už tak podrážděná kůže moc nepoděkuje.

Napsat komentář

Váš email nebude publikován.

© 2019 Piosek

Šablona od Anders NorenNahoru ↑