Vajíčko na praní prádla, vůně jarní květy

Konečně se venku oteplilo. Já už mám osazený skleník prvními sazeničkami a další rostlinky předpěstovávám doma v truhlících. Abych se ale pořád nechvástala svými zeleninovými kamarády, jak ostatně můžete vidět na mém instagramu, tak dnešní článek bude o praní prádla. Po zimě se totiž dá prádlo opět pověsit ven, takže ho vítr hezky profoukne, sluníčko vysuší, kytky ovoní (pokud zrovna Váš soused nepálí klestí a listí a já nevím co ještě). Taky se v dnešní době ale v nejednom článku dočtete, jak jsou prací prostředky hrozné. Jak můžou za znečištění našich řek, jak můžou za alergie, rakoviny plic, jak zatěžují játra a já nevím co ještě. Proto jsem si řekla, že si zkusím koupit něco alternativnějšího a sepíšu Vám mé postřehy.


 

Samotné prací vajíčko je z bytelného plastu. Skládá se ze dvou polovin, které se po vsypání perliček zacvaknou k sobě a strčí do bubnu pračky. Perliček (pelet), kterým se vajíčko plní jsou dva druhy. Jedny jsou minerální a druhé turmalínové. Minerální se časem praním zmenšují a musí se dokupovat, ty turmalínové nejspíš taky, ale daleko pomaleji.
Minerální perly slabě květinově voní, jenže co přesně v nich voní, když údajně neobsahují žádnou parfemaci ani éterické oleje, to mi jasné není. Bohužel info centrum na které jsem své dotazy ohledně vajíčka směřovala se neráčilo obtěžovat odpovědět ani po více jak dvou týdnech. Tím pádem se mi vlastně vajíčko ani nechce moc používat.
Důvod? Prý se může používat i na ruční praní, což jsem vyzkoušela, abych věděla, jak se vajíčko v pračce chová. Je mi sice jasné, že bude asi fungovat na trochu jiném principu, než na jakém fungují běžné prací prostředky (víc do detailu ale nevím, protože info centrum se svými zákazníky nekomunikuje), ale i tak jsem měla pocit, jako bych do vody přidala mýdlo na praní. Voda byla tak nějak zakalená, mazlavější, voněla a tvořila se v ní slabá pěna. Když by se prádlo během pracího cyklu pořádně vymáchalo, tak by to bylo v pořádku. Jenže vajíčko se z pračky před ukončením programu nedá vyndat (alespoň u naší pračky), tím pádem se do prádla po celou dobu praní uvolňují všechny složky z perel až do vytažení z pračky. Po ukončení praní je nutno vajíčko z pračky vytáhnout a nechat pořádně vysušit. Někde jsem četla zkušenosti, že po pouhém vytažení začal obsah plesnivět, takže já plastový obal vždy radši rozmontovala, perly vysypala a nechala sušit.
A jak pere? Kromě obyčejného propocení si s nějakými skvrnami a výraznější špínou neporadí, což ostatně píší i v návodu, který je k produktu přiložen. Tam také doporučovali před praním použít odstraňovač skvrn. Já místo toho zkoušela prádlo delší dobu odmočit, ale nepomohlo to. Prádlo po vyprání výrazněji nevoní, spíš mi přijde voňavé čistotou a sušením na sluníčku, než že by vonělo díky vůni z vajíčka. Můj ekzém se během používání taky nezlepšil, takže nevím. Za sebe bych Eco vajíčko doporučila lidem, kteří nepotřebují prát více špinavé prádlo a věří, že se během praní do jejich prádla nic škodlivého, nebo dráždivého neuvolňuje. Já mezi ně ale bohužel nepatřím.

Složení: Minerální pelety: 30% aniónové tenzidy, 15-30% neaniónové tenzidy (Sodium Bicarbonate, Cellulose Gum, Sodium Citrate, Calcium Carbonate), Turmalínové pelety: Turmalín, Silicon Dioxide, Titanium Dioxide, Calcium Oxide, Chromic Acid

 

Shrnutí:
+složení
+má být šetrné k pokožce a nealergizující

-komunikace
-odolnější skvrny nevypere
-komplikovanější manipulace
-po vyprání prádlo skoro nevoní
-vajíčko se z pračky nedá vyndat před dokončením programu, tudíž se podle mě prádlo dobře nepropláchne
-pere prý nejúčinněji, když je vajíčko plné, praním se ale pelety zmenšují, tudíž vajíčko zaplněno není a tak pere čím dál tím hůře


Dodatek: Díky skvělé Míše z e-shopu Krásná každý den, která můj dotaz odeslala na ta správná místa, se mi konečně skrze ni dostalo odpovědi: „Všetky výrobky boli dermatologicky testované nielen výrobcom, ale aj nezávislými inštitúciami v Anglicku (napr. Allergy UK). Látky obsiahnuté vo vajíčku nijako nepoškodzujú práčku, ani nemajú nepriaznivý vplyv na prádlo alebo pokožku. Naopak, tieto látky sú veľmi šetrné a vhodné aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. Zakazníčky si to často mylne prirovnajú ku klasickému praciemu prášku alebo gelu. Keby ten ostal v práčke počas pláchania, určite by to nebolo pre prádlo a pokožku v poriadku. Prášok je agresívna chemikália, ktorá sa musí z prádla intenzívne vymývať (ideálne je použiť 3-5 pláchacích cyklov). Látky obsiahnuté vo vajíčku majú za úlohu hlavne zmeniť chemickú štruktúru vody tak, aby voda ľahko odstránila špinu a škvrny. To minimum látok, ktoré v prádle zostáva po použití vajíčka Ecoegg je v porovnaní s reziduami po bežnom praní úplne mizivé. Allergy UK robila nezávislé chemické testy a v prádle vypranom vajíčkom Ecoegg bolo o viac ako 75% menej zbytkových látok ako v prádle vypranom bežným pracím prostriedkom. Tvrdiť, že sa z prádla odstráni 100% látok, ktoré sa do prádla dostali počas prania nie je možné. Pranie vajíčkom Ecoegg je však mimoriadne šetrné a účinné. Ak má zákazníčka extrémnu obavu o svoje zdravie, môže samozrejme pred pláchaním práčku zastaviť, vajíčko vybrať a nechať prádlo vypláchať bez vajíčka. Nič sa nestane. Používanie vajíčka Ecoegg je však bezpečné.“

Svému hodnocení jsem tím pádem přidala hvězdičku.

7 Komentáře

 1. Ani ma nejak nenapadlo, ze pracie prasky mozu az tak skodit, no ale toto och teda asi velmi nenahradi :(, a neexistuju nejake ekologickejsie a prirodnejsie prasky??

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   16.4.2017 at 15:57

   Mě taky ne, ono kdo ví jak to doopravdy je, každopádně vodní ekosystémy zatěžují na 100%. Moje kamarádka si vyrábí něco na praní sama doma z mýdla a o pár komentářů níže píše Marťa z Bio světa, že používá přírodní prací gely, ale z vlastní zkušenosti bohužel zatím nic k doporučení nemám.

 2. Taky jsem sazela bylinky tedkon 🙂 Zatim mam jen tri ale chci urcite rozsirit 🙂 o tom vajíčku jsem premyslela ale ted uz ne no tak dekuju za upozorneni.

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   6.4.2017 at 9:57

   Jaké máš? Já zatím předpěstovávám heřmánek, měsíček a bazalku a dalších 5 druhů už je z dřívějška v záhonu 🙂
   Já právě od toho vajíčka čekala něco úplně jiného podle všech těch kladných recenzí a hodnocení 🙁

 3. Konečně někdo, kdo má podobný názor jako já 😀 Taky mě zaráží složení a nechápu, po čem ty perly tak voní. A že ho vlastně ani nemůžu vyndat z pračky, to mě ani nenapadlo.. Díky za upřímnou recenzi, já zůstanu u přírodních pracích gelů 🙂

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   6.4.2017 at 9:54

   Vážně? Tak to koukám! Hlavně proto, že pár lidí mi řeklo, že s tím taky nejsou moc spokojení, ale jinak jsem četla samé radostné a vychvalující recenze 😀 A jaké používáš gely? Třeba bych je taky mohla zkusit 🙂 Jsi s nimi spokojená?

  • Obsahuje éterické oleje, to je na obalu napsáno…

Napsat komentář

Váš email nebude publikován.

© 2019 Piosek

Šablona od Anders NorenNahoru ↑