Přírodní mýdlo s měsíčkem lékařským a rakytníkem

Mýdla ráda vyrábím i používám. Není nad to se umýt kostkou pořádného bylinkového mýdla a nebýt pak vysušen jak švestka. To se bohužel o sprchových gelech říct nedá a nedá se to ani říct o běžných, komerčních mýdlech. Myslím, že z toho důvodu je spousta lidí nemá ráda, což je velká škoda. Proto jsem se rozhodla sepsat dnešní recenzi a v budoucnu pár dalších článků o tom, jak jsou přírodní mýdla prostě skvělá a minimálně vyzkoušet je musí opravdu každý!


Mýdlo přišlo zabaleno v papírovém obalu s milým textem, převázáno přírodním provázkem. Je bez parfemace i esenciálních olejů a podobných věcí. Nemusí se tedy bát lidé ani s tou nejcitlivější pokožkou, že by jim ji vůně mohla podráždit. V mýdle jsou zapracovány drobné lístky měsíčku lékařského. Zpočátku jsem měla strach, zda nebudou po nějaké době plesnivět. Nestalo se tak. 🙂 Toto mýdlo není žádný drobeček, ale pořádná kostka. Jen se bohužel díky jeho tvaru hůře protáčí při tvorbě pěny v dlaních a celkově se s ním hůře manipuluje. Pěna je obstojná a pěkně myje. Mýdlo je malinko měkčí, ale nic hrozného. Vydrží celkem dlouho. Jedinou výraznější věc, kterou bych mu vytkla je, že než pokožka uschne, tak na ní vytvoří mírně lepivý pocit. Už jsem si ale zvykla a nevnímám to. Po umytí je kůže krásně jemná a ani v náznacích není vysušená. Kam se tedy na taková přírodní mýdla hrabou sprchové gely. I přes mírné nedostatky toto mýdlo považuji za velmi kvalitní a jedno z nejlepších, jaké jsem za poslední dobu vyzkoušela.

 Složení: voda, kokosový olej, olivový olej, bio bambucké máslo, ricinový olej, bio slunečnicový olej, bio kokosové mléko, olej z vlašských ořechů, mandlový olej, bio kakaové máslo, květ měsíčku lékařského, CO2 extrakt z rakytníku, CO2 extrakt z rozmarýnu

Shrnutí:
+složení
+balení
+nevysušuje
+díky nulové parfemaci nedráždí ani citlivou kůži

-do uschnutí pokožky zanechává mírně lepivý pocit
-díky tvaru horší manipulace

10 Komentáře

 1. Dobrý den, četla jsem složení vašeho mýdla. Vždy se používá hydroxid sodný a vy jej tam nemáte. Lze vyrobit i bez hydroxidu?
  Děkuji za odpověď
  Marie

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   25.9.2017 at 6:51

   Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, nějak jsem přehlédla Váš komentář. Existují techniky, kdy se mýdlo dá vyrobit bez hydroxidu sodného (např. ,,metodou melt and pour“ a nebo glycerinová mýdla). Toto mýdlo však za pomocí hydroxidu sodného vyrobeno je a důvod, proč jej výrobci ze zákona nemusí uvádět ve složení je ten, že se v mýdle po zmýdelnění již nenachází. Reakce s tuky proběhla, hydroxid se na ně navázal a vzniklo mýdlo. V žádném vyzrálém mýdle nesmí být hydroxid sodný přítomen, neboť je to velmi silná žíravina.

 2. To bych hned chtěla vyzkoušet. Moc se mi líbí jak originálně je to zabalené a ten obyčejný design mýdla, i když věřím, že manipulace s takovou velikostí není jednoduchá. Plus je že obsahuje kokosový olej. Mažu se s ním místo krému a pokožka je opravdu krásná 🙂

 3. Tuhá mýdla máme doma moc rádi. Je pravda, že když je objemnější, hůře se s ním při mytí manipuluje, a tak vždycky čekáme, až se malinko vymydlí a zmenší. Proto si už raději vybírám raději menší kousky. Jednou jsem koupila mýdlo od Manufaktury, které v sobě mělo i sušené lístky, ale bylo tak velké, že jsem je musela rozkrojit napůl 🙂 jinak ale nedám na přírodní tuhá mýdla dopustit.

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   17.7.2017 at 18:51

   To jsem ráda! A s těmi velkými mýdly naprosto souhlasím 🙂

 4. Já tedy nevím, ale mě přírodní mýdla vysušují uplně stejně, jako ty obyčejné z drogerie :D. Ale to bude možná tím, že z té drogerie kupuju akorát Dove takovou tu kostku, která je na trhu už pomalu od Doby kamenné. To mýdlo je proslulé tím, že nevysušuje jako jiné. Jinak ale kupuji mýdla nejčastěji od L’Occitane :). No ale obyčejné sprcháče vysušují jako blázen. To je naprosto nemyslitelné pro denní používání, alespoň pro mě…

  • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
   Piosek

   13.7.2017 at 9:33

   Moc děkuju za tuto připomínku! Ono s těmi přírodními mýdly to není tak jednoduché. Záleží na spoustě faktorů, které tvoří výsledný efekt, zda tedy mýdlo bude, nebo nebude vysušovat. Jedná se například o tvz. přetučnění, tedy procento tuků, které převažuje nad NaOH, dále použití olejů (někdo tvrdí, že velké množství kokosového oleje v mýdlech vysušuje a velká spousta mýdlařů ho spolu s palmáčem a oliváčem v této trias používá, protože je to ekonomicky nejvýhodnější a zároveň tak snadno dosáhnou požadovaných vlastností mýdla, bohužel někdy na úkor jeho výživnosti k pokožce, protože už nepřidají žádný další výživný olej kromě olivového) a potom jsem také zaslechla, že onen pocit vysušení může být jen chvilkovou záležitostí. Je to prý způsobeno změnou pH pokožky (mýdlo je zásadité a pokožka kyselá), ale prý se s tím zdravá pokožka snadno vyrovná a za pár chvil si pH vrátí zpět tak, jak potřebuje.
   Takže ve zkratce: i já měla přírodní mýdla, která vysušovala a byla prostě divná, záleží na každém mýdlaři, jestli udělá takové to základní mýdlo a nebo nějaké příjemné k pokožce atd. 🙂

   • Tak to jsem nevěděla s tím kokosovým olejem. Ale je to logické, mě kokosový olej vysušuje ze všech olejů uplně nejvíc. Já beru přírodní mýdla od sousedky, ty se mi zdají tak nejlepší. Ona dělá i takové nezvyklé vůně, mám od ní eukalyptové mýdlo, meduňkové a další. Některé si dávám do prádelníku aby mi od toho vonělo prádlo, jedno mám na mytí obličeje a další mám na mytí těla. A to eukalyptové se chystám vytáhnout až mě někdy zase přepadne rýma! Ale mám pocit, že ona tam kokosový olej nedává. Tuším že tam dává olivový a palmový, nebo jen ten olivový.

    • Error: Nepodařilo se vytvořit adresář wp-content/uploads/2019/08. Zkontrolujte, zda má nadřazený adresář právo zápisu?
     Piosek

     14.7.2017 at 18:37

     On se ten kokosový použít v klidu může ale ne ve vysokém procentu. Osobně upřednostňuju kolem 30% a pak už přidávám jen výživné oleje, tzn. 70%. Ostatní ale přidávají třeba jen 30% hydratačních olejů, protože jim tam dost místa v receptuře zabírá palmáč 😀

Napsat komentář

Váš email nebude publikován.

© 2019 Piosek

Šablona od Anders NorenNahoru ↑